top of page

V čem nám může pomoct systémové myšlení?

Všichni už jsme byli svědky nesplněných politických slibů. Stále ještě jsou lidé v exekucích, stále ještě máme drahé bydlení a stále ještě nemáme tak kvalitní školství, jak bychom chtěli. Nejspíš vás, podobně jako mě, zaráží, proč se s námi dané problémy táhnou už roky a jak je možné, že politici, kteří slibují jejich řešení, s nimi nejsou za celé čtyři roky schopni nic udělat.

Když pak přijdou volby, tak jdeme a zvolíme si nové (samozřejmě lepší) politiky, abychom pak bezmocně sledovali, jak se opět plácáme v těch samých problémech. Jednou z možných cest k pochopení této nekonečné smyčky je systémové myšlení.

Dnes si na příkladu ukážeme, co je to systémové myšlení a jak nám může pomoct pracovat s komplexními problémy.

Příklad – War on drugs

V sedmdesátých letech vyhlásil Richard Nixon tvrdý postup vůči drogám vycházející z jednoduché logiky – pokud přísně postihneme kohokoliv, kdo vyrábí, prodává nebo užívá drogy, budeme ty ostatní schopni od podobné činnosti odstrašit.

Prvotní výsledky nebyly zlé – ubylo dealerů, ubylo výrobců a tím pádem i ubylo drog. Bohužel ale nezmizely potřeby, které lidi k užívání drog vedou. Někteří lidé nadále žili v bezútěšných sociálních podmínkách, jiní měli nadále psychické problémy a další měli prostě dál přirozenou lidskou zvědavost a touhu po zábavě.

Proto netrvalo dlouho a cena drog jako nedostupného, leč žádaného zboží šla nahoru. To motivovalo další gangy k distribuci a další kartely k jejich výrobě. Protože s sebou drogový business nesl i více rizik, začali se jeho účastníci více vyzbrojovat. Ve věznicích se mezitím dál kriminalizovali lidé, kteří by se možná z drogových problémů dostali, pokud by je mezitím nezavřela policie. No a část drogově závislých byla nově nucena začít krást, aby si mohla dovolit dražší „zboží”.

Uplynulo 50 let a drogy z Ameriky nezmizely. Zato vzrostl počet lidí za mřížemi z 0,2 % na 0,8 % celé americké populace, vzniklo několik obrovských drogových gangů, které ve svých bojích rozvracejí některé jihoamerické státy, a masivně se nafoukly policejní rozpočty. Byl by s takovým výsledkem Richard Nixon spokojen? Těžko říct. Plánoval takový výsledek? S jistotou můžeme říct, že ne – a to právě proto, že nad problémem přemýšlel lineárně.

Lineární myšlení nám říká, že mezi jevy panuje jednoduchá kauzalita – příčina vede hned k výsledku. Je to způsob myšlení, který se učíme už od malička. Pokud sáhneme na rozžhavenou plotnu, spálíme se. Výsledek přijde okamžitě a my víme, čeho se příště vyvarovat. Bohužel, v dnešním obrovském, propojeném světě tak funguje už jen máloco. Dost často jsme v situacích, kdy naše činy vedou k výsledkům za dlouhé měsíce a roky a výsledky ani nemusí postihnout nás samotné.

Pokud se vrátíme k drogovému problému, co se stane, když se na drogový trh podíváme jako na systém? Uvidíme provázanou síť výrobců, pašeráků, větších dealerů a uživatelů drog. Uvidíme kulturu, která užívání drog ovlivňuje, uvidíme sociální jevy, které ho podporují. Možná zjistíme, že vhodné místo na zničení drogového trhu není na straně nabídky (zavřít výrobce a distributory), ale na straně poptávky (pracovat na tom, aby lidé drogy vůbec nechtěli). Nebo se rozhodneme některé drogy dekriminalizovat úplně.

Systémový pohled za nás problém bohužel nevyřeší – ale dá nám mnohem širší informovanost pro naše rozhodování, může nám pomoci pochopit naši vlastní roli ve tvorbě problému.

Co si z toho odnést v českém prostředí?

Problém užívání drog v Americe je věc vzdálená, která se nás kromě filmů a seriálů ani nemá moc jak jinak dotknout. Bohužel to ale není jediný komplexní problém, kterému musíme jako jedinci a jako společnost čelit.

Pokud se podíváme na náš stát, vidíme obrovské problémy s exekucemi, se zaostávajícím školstvím, vidíme průmysl, kterému ujíždí vlak. I v pracovní sféře se dennodenně potkáváme s problémy přesahujícími svou komplexitou prostou příčinu a následek – kolik z nás už zažilo různé reorganizace, které k ničemu nevedly? Kolikrát jsme byli svědky toho, jak si různé pobočky i různá oddělení jedné a té samé firmy podrážejí nohy navzdory tomu, že by měly spolupracovat?

Systémové myšlení je způsob pohledu na svět, který pomáhá porozumět komplexním problémům a tomu, proč na ně nefungují zřejmá řešení. Místo redukce problematiky na jednotlivé části se snaží o holistický pohled zaměřený na celý systém a vztahy uvnitř. Můžeme tak lépe pochopit nejen podstatu problému, ale protože vše v rámci systému je spolu do nějaké míry propojeno, i naši roli v jeho vzniku.

Nemyslím si, že je systémové myšlení všelék na všechny problémy. Ale přináší unikátní možnost podívat se na věci z širší perspektivy a – pokud je nám zrovna život nakloněn – pochopit, proč se věci dějí a co by se muselo stát, aby se děly jinak. I to samo o sobě je dost často zásadní pomoc.

V dalších článcích si na konkrétních příkladech ukážeme jednotlivé koncepty systémového myšlení – třeba proč je tak těžké se v dnešní době učit z vlastních chyb nebo jak se dá popsat český realitní trh jako systém.


Pokud vás blog zaujal, budu rád za zpětnou vazbu na LinkedInu nebo na Twitteru.


Comments


Líbil se vám článek?

Nechte si další poslat do mailu.

Díky!

bottom of page